تی وی تو
گالاتاسرای

پخش زنده بازی گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای در تی وی تو

در روزهای غروب امپراتوری عثمانی تیمی از شهر استانبول ترکیه پدیدار شد که از آن زمان تاکنون، طرفداران زیادی را در سراسر دنیا مجذوب خود کرده و به پرافتخارترین تیم کشور آسیایی-اروپایی ترکیه تبدیل شده است. گالاتاسرای یکی ازموفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال ترکیه است. این تیم توانسته است ۲۲ عنوان سوپر لیگ ترکیه، ۱۸ جام حذفی ترکیه و ۱۶ سوپر جام ترکیه (رقابت‌هایی که بین قهرمان سوپر لیگ و قهرمان جام حذفی برگزار می‌شود) را از آن خود کند. گالاتاسرای یکی از سه تیم فوتبالی است که از سال ۱۹۵۹ در تمامی فصل‌ها در سوپر لیگ حضور داشته است.

تاریخچه :

باشگاه ” گالاتاسرای سپور کولیبو” یک باشگاه ورزشی است که در قسمت اروپایی شهر استانبول واقع شده است. این باشگاه با نام‌های مستعار زرد و قرمزها، شیرها، فاتح اروپا و گالا نیز شناخته می‌شود. این باشگاه ورزشی، بخشی از کمیته همکاری انجمن گالاتاسرای است و دبیرستان این باشگاه نیز شامل این مجموعه می‌باشد. این باشگاه در اکتبر سال ۱۹۰۵ تاسیس شد و اعضای تشکیل دهنده آن، همگی دانشجو بودند. دربی بین گالاتاسرای و فنرباغچه به عنوان دربی بین قاره‌ای لقب گرفته است زیرا تیم فنرباغچه در قسمت آسیایی و تیم گالاتاسرای در قسمت اروپایی ترکیه قرار گرفته‌اند و به واسطه تنگه بوسفور از یکدیگر جدا می‌شوند. به دلیل کسب بیستمین عنوان قهرمانی در سوپر لیگ ترکیه در فصل ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ ،در لوگوی این تیم چهار ستاره قرار گرفت که هر ستاره معادل ۵ قهرمانی این تیم است.

سال‌های ۱۹۰۵- ۱۹۵۰

باشگاه گالاتاسرای، در اکتبر سال ۱۹۰۵ تاسیس شد، البته تاریخ دقیق تاسیس این باشگاه مشخص نیست ولی طبق تقویم گریگوریان، تاریخ “۳۰ اکتبر ۱۹۰۵” این باشگاه آغاز به کار کرده است. گالاتاسرای توسط علی سامی ین و سایر دانش آموزان دبیرستان گالاتاسرای پایه گذاری شد. او به عنوان اولین رئیس این باشگاه انتخاب و شماره “۱” عضویت باشگاه را به وی اعطا نمودند. اولین دیدار این تیم در مقابل کادیکوی برگزار شد و گالاتاسرای این مسابقه را با نتیجه ۲-۰ با پیروزی به پایان رساند. در مورد نام این باشگاه بحث‌هایی وجود داشت که برخی نام گلوریا (به معنی پیروزی) و برخی دیگر نام آئودیس(به معنی شجاعت) را پیشنهاد کردند، اما در نهایت تصمیم گرفته شد که این باشگاه با نام گالاتاسرای به ثبت برسد. نام تیم گالاتاسرای همان طور که گفته شد از دبیرستان این باشگاه گرفته شده است که آن نام نیز از کاخ گالاتا (مدرسه شاهنشاهی کاخ گالاتا) می‌باشد.

این دبیرستان در سال ۱۴۸۱ در شهر استانبول تاسیس شد. نام آن از ارگ قرون وسطایی جنوایی در نزدیکی گالاتا (محله مدرن کالا کوی) در منطقه بیوغلو استانبول است. گالاتاسرای به معنای واقعی کلمه به معنی “کاخ گالاتا” می‌باشد. به گفته یک محقق به نام جم آتابی اوغلو، گالاتاسرای نام خود را از یکی از اولین دیدارهای خود بر گرفته است. در این دیدار، گالاتاسرای با نتیجه ۲-۰ یک باشگاه یونانی را شکست داد و تماشاگران آن‌ها را “اربابان قصر گالاتا” نامیدند و بعد از این واقعه، نام گالاتاسرای برای باشگاه به صورت رسمی درآمد. در سال ۱۹۰۵ ، در دوره امپراتوری عثمانی، هیچ قانونی برای فعالیت انجمن‌ها وجود نداشت ، اما پس از سال ۱۹۱۲ قانون فعالیت انجمن‌ها تصویب و این باشگاه به طور قانونی ثبت شد. از آن‌جا که هیچ باشگاه فوتبال ترکیه‌ای دیگری وجود نداشت، گالاتاسرای در فصل ۱۹۰۵-۱۹۰۶ به لیگ استانبول پیوست. تیم‌های دیگری که در این لیگ حضور داشتند تیم‌های یونانی و انگلیسی بودند. آن‌ها با اولین عنوان قهرمانی خود که در سال ۱۹۰۸-۱۹۰۹ به دست آوردند، سرآغاز تاریخ فوتبال ترکیه را رقم زدند.

سال‌های ۱۹۵۰- ۱۹۹۰

پس از این که در سال ۱۹۵۲ فوتبال حرفه‌ای در ترکیه گسترش یافت، گالاتاسرای توانست بیشتر از ۱۰ عنوان لیگ استانبول، ۶ عنوان لیگ یکشنبه، ۳ لیگ جمعه را به دست آورد. اولین لیگ حرفه‌ای ترکیه، با نام لیگ حرفه‌ای استانبول در فاصله بین سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۹ آغاز به کار کرد. گالاتاسرای سه عنوان از این هفت عنوان را از آن خود کرد. ترکیه پروفشنال لیگی (سوپر لیگ ترکیه امروزی) در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در حال حاضر به عنوان لیگ حرفه‌ای ترکیه در سراسر کشور برگزار می‌شود و جزو محبوب‌ترین رقابت‌های ورزشی در کشور ترکیه به شمار می‌آید. از زمان تاسیس این لیگ تاکنون، گالاتاسرای در تمام فصول در این لیگ حضور داشته و توانسته است ۲۱ قهرمانی در این لیگ را از آن خود کند. در سال ۱۹۶۲، فدراسیون فوتبال ترکیه جام حذفی ترکیه را سازماندهی کرد و از آن زمان تاکنون این رقابت‌ها هر سال برگزار می‌شود که همان طور که اشاره گردید گالا موفق به کسب ۱۸ قهرمانی در این رقابت‌ها شده است.

سال‌های ۱۹۹۰- تاکنون

گالاتاسرای در اواخر دهه ۱۹۹۰ توانست به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کند. در همین دوره این باشگاه به اولین و تنها باشگاه فوتبال ترکیه تبدیل شد که توانسته است در یک رقابت مهم اروپایی پیروز شود. تیم ملی ترکیه با به همراه داشتن بهترین بازیکنان فوتبال ترکیه که اغلب آن‌ها در باشگاه گالاتاسرای توپ می‌زدند، توانست به مرحله یک چهارم نهایی در بازی‌های یورو۲۰۰۲ برسد. در مرحله یک چهارم نهایی تیم ملی ترکیه به مصاف تیم ملی پرتغال رفت و با نتیجه ۲ – ۰ مغلوب این تیم شد و از دور رقابت ها کنار رفت. پس از آن، این تیم مقام سوم جام جهانی فوتبال سال ۲۰۰۲ را از آن خود کرد. در این بازی تیم ملی ترکیه در برابر تیم کره جنوبی قرار گرفت و با نتیجه ۳ – ۲ این تیم را شکست داد و به مقام سومی دست پیدا کرد. گالاتاسرای از دهه ۹۰ تاکنون توانسته چهارده بار قهرمان سوپر لیگ ترکیه شود و از این حیث رکورد دار است.

بد نیست بدانید این باشگاه به جز فوتبال در شطرنج، جودو، بسکتبال، قایقرانی، دو میدانی، واترپلو، شطرنج و بسکتبال با ویلچر هم در بخش مردان و هم در بخش زنان تیم‌داری می‌کند که در اکثر موارد پرافتخارترین تیم ترکیه هستند. تیم بسکتبال گالاتاسرای از معروف‌ترین تیم‌های قاره اروپا است و از بزرگ‌ترین باشگاه‌های ورزشی ترکیه و از بزرگ‌ترین باشگاه‌های شرق اروپا است. گالاتاسرای یکی از سه تیمی است که همواره در بالاترین سطح فوتبال ترکیه بازی کرده است و به دسته پایین تر سقوط نکرده است. ۱۵ تیم مختلف باشگاه گالاتاسرای در سال ۱۹۸۷ در رشته‌های مختلف ورزشی قهرمان شدند، رکوردی که تاکنون توسط باشگاه دیگری تکرار نشده است.

موفقیت های داخلی و خارجی 

سوپر لیگ ترکیه به لیگ حرفه‌ای فوتبال این کشور اختصاص دارد که این رقابت‌ها در طی ۳۴ بازی( با توجه به تعداد تیم‌های حاضر در آن سال) از ماه آگوست تا می سال بعد انجام می‌گیرد. جالب است بدانید در مدت زمان کوتاهی که برند فورتیس به عنوان حامی مالی این باشگاه فعالیت می‌کرد، نام جام حذفی به ” فورتیس تورکیه کوپاسی” تغییر کرده بود. امروزه این جام به دلیل حمایت مالی بانک زیارت از تیم گالاتاسرای ، با نام “زیارت تورکیه کوپاسی” مشهور است. سوپر جام ترکیه که به تی اف اف سوپر کوپا نیز معروف است، مسابقات سوپر جام ترکیه است که به صورت سالانه بین قهرمان سوپر لیگ و قهرمان جام حذفی ترکیه برگزار می‌شود. در اصل این جام با نام “جمهور باشکانلی کوپا” یا “جام ریاست” شناخته می‌شود.

در سطح بین المللی، گالاتاسرای ترکیه در سال ۲۰۰۰ توانست قهرمانی لیگ اروپا و سوپر جام اروپا (رقابت‌هایی که هر سال بین تیم‌های قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا انجام می‌شود) را بدست آورد و به اولین و تنها تیم ترکیه‌ای تبدیل شد که در یک رقابت مهم اروپایی این پیروزی مهم را کسب کرده است. در فصل ۱۹۹۹–۲۰۰۰، این باشگاه با پیروزی در سوپر لیگ ، جام ترکیه، لیگ اروپا و سوپر جام اروپا در یک فصل، به یک قهرمانی نادر چهارگانه دست یافت. گالاتاسرای تنها باشگاه ترکی است که در رده‌بندی جهانی “فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال” در رتبه نخست قرار دارد.

استادیوم 

از سال ۲۰۱۱، این باشگاه برای برگزاری بازی‌های خود از استادیوم تورک تلکوم با ظرفیت ۵۲.۳۳۲ تماشاگر واقع در سیران تپه استانبول، استفاده می‌کرد. پیش از آن، این باشگاه در ورزشگاه علی سامی‌ین و هم‌چنین ورزشگاه‌های تاکسیم و اینونو به صورت مشترک با تیم‌های بشیکتاش و فنرباغچه بازی می‌کرد. تیم‌های بشیکتاش و فنرباغچه، رقبای دیرینه تیم گالاتاسرای هستند.

نماد و رنگ لباس تیم گالاتاسرای

اولین نماد تیم گالاتاسرای، به شکل عدد ۳۳۳ (شماره مدرسه) کشیده شد و این تیم نام” شوکی اگه” را به خود گرفت. طراحی این عدد به شکل عقابی با بال‌های باز به همراه لغت فوتبال بود که در منقار این عقاب جای گرفته بود. اما این نام زیاد مورد توجه قرار نگرفت و این ترکیب کنار گذاشته شد. در دهه ۱۹۲۰ طرح فعلی نماد این تیم رونمایی شد. این نماد در سال ۱۹۲۵ توسط آیت الله امین به شکل حروف عربی “غین و سین” که دو حرف اول “G” alata “S” aray هستند، طراحی شده است. در ابتدا از رنگ‌های قرمز و سفید برای تیم گالاتاسرای استفاده می‌شد. رنگ قرمز و سفید در پرچم مدرن ترکیه به‌کار رفته است. اما در آن زمان هنوز جمهوری ترکیه تاسیس نشده بود. بنابراین، این تصمیم باعث ایجاد فشار بیشتر بر روی فوتبالیست‌ها شد. در ۲۶ دسامبر ۱۹۰۶ رنگ لباس گالاتاسرای به زرد و سیاه تغییر پیدا کرد. کیت این تیم به شکل یک هشت ضلعی نصف شده طراحی شد و از یک فروشگاه لوازم ورزشی بزرگ به نام ویلیام شیلکاک که در بیرمنگام انگلستان واقع شده بود خریداری شد. بعد از اینکه در یک بازی دوستانه برابر تیم بالتیمان با شکست سنگین ۰-۵ مواجه شدند، به این فکر افتادند که رنگ‌های جدید زرد و سیاه برای آن‌ها خوش یمن نبوده است. بعد از آن رنگ لباس‌های خود را به زرد و قرمز تغییر دادند.

پخش زنده فوتبال لاتزیو گالاتاسرای

پنجشنبه ۲۱:۱۵

لیگ اروپا

گالاتاسرای
لاتزیو

پخش زنده فوتبال آیندهوون گالاتاسرای

چهارشنبه ۲۲:۳۰

لیگ قهرمانان اروپا

گالاتاسرای
آیندهوون

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای دنیزلی اسپور ‌

سه‌شنبه ۲۱:۰۰

سوپر لیگ ترکیه

دنیزلی اسپور
گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای آنکاراگوجو ‌

چهارشنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

آنکاراگوجو
گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای ارزروم ‌

شنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

گالاتاسرای
ارزروم

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای کاسیم پاشا ‌

یکشنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

گالاتاسرای
کاسیم پاشا

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای باشاک شهیر ‌

سه‌شنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

باشاک شهیر
گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای کونیا اسپور ‌

سه‌شنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

کونیا اسپور
گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای گزتپه ‌

سه‌شنبه ۱۹:۳۰

سوپر لیگ ترکیه

گزتپه
گالاتاسرای

پخش زنده فوتبال گالاتاسرای نفتچی

پنجشنبه ۲۰:۳۰

لیگ اروپا

نفتچی
گالاتاسرای