تی وی تو

پخش زنده بازی لیگ استرالیا

پخش زنده بازیهای لیگ برتر استرالیا | نتایج زنده بازی های لیگ برتر استرالیا | شما می توانید بازی های لیگ برتر استرالیا را بصورت آنلاین تماشا کنید و نتایج زنده بازی های لیگ برتر استرالیا را دریافت کنید.

لیگ برتر استرالیا ( سری آ )

 لیگ سری آ استرالیا بالاترین سطح لیگ فوتبال حرفه ای مردان در استرالیا است. این لیگ در سال 2004 توسط فدراسیون فوتبال استرالیا (FFA) به عنوان جانشین لیگ ملی فوتبال این کشور (NSL) ، تاسیس و انتخاب شد ودر آگوست 2005 رقابت هایش آغاز گردید.  در ابتدا شرکت موتور هیوندای اسپانسر این لیگ بود ، به همین علت این لیگ در ابتدا با نام لیگ آ هیوندای شناخته شد.

البته این لیگ تاریخچه ی خود را قبل از ، لیگ ملی فوتبال (NSL) ، یعنی از سال 1977 تا 2004  به رسمیت نمی شناسد.

در حال حاضر یازده تیم در این لیگ به رقابت می پردازند، که ده تیم، مستقر در استرالیا و دیگری در نیوزیلند واقع است.

  مک آرتور FC از سیدنی، تیم دوازدهمی است که قرار است در فصل 2020-21 لیگ سری آ به آن اضافه شود .

لیگ سری آ استرالیا که از ماه اکتبر آغاز شده و تا ماه می به طول می انجامد ، با یک فصل معمولی و با 26 بازی شروع میشود و پس از آن، شش تیم صدر جدول ، در سری بازی های پلی آف به مصاف یکدیگر میروند ، در پایان ، این لیگ در یک مسابقه ی بزرگ فینال ، به پایان می رسد  .

نکته ی جالب در این لیگ ، عناوین برندگان آن است . در لیگ برتر استرالیا ، برنده تورنمنت فصل معمولی ، به عنوان تیم “برتر” و برنده ی فینال بزرگ  به عنوان “قهرمان” شناخته می شود ، این در حالی است که در سایر لیگ ها برنده ی فینال را تیم برتر معرفی میکنند . تیم های شرکت کننده در فینال پس از پایان اولین فصل این لیگ مشخص می شوند ، و فینال این رقابت بیش از سه هفته به طول می انجامد .

فصل معمولی، اکثرا در تابستان و از اوایل اکتبر تا آوریل سال بعد برگزار می شود ، در 27 دور این رقابت ها ، هر تیم ، سه بار با تیم دیگر بازی می کند. تیم هایی که در یک فصل دو بازی خانگی مقابل حریف دارند ، در فصل بعد یک مسابقه خانگی مقابل این حریف خواهند داشت. در هر مسابقه تیم برنده سه امتیاز مسابقه کسب می کند و هر تساوی یک امتیاز دارد.

باشگاه های موفق لیگ برتر استرالیا، به رقابت های باشگاهی قاره آسیا صعود می کنند .  وسترن سیدنی وندررز اولین و تنها باشگاه استرالیایی بود که در سال 2014 برنده ی لیگ قهرمانان آسیا شد .

این لیگ استرالیایی ، همانند لیگ برتر فوتبال ایالات متحده و کانادا ، سیستم رتبه بندی متفاوتی دارد . در واقع در فصل اول این لیگ ، از 7 تیم به عنوان تیم برتر و 6 تیم به عنوان قهرمان لیگ برتر استرالیا تجلیل می شود .  پرث گلوری ، اکنون برای دومین بار  تیم برتر لیگ سری آ است ، این تیم برای اولین بار در فصل 2018-2019 این لیگ به برتری رسید .

و اما ، قهرمانان فعلی این لیگ نیز ، سیدنی اف سی هستند که در فینال بزرگ لیگ برتر استرالیا ، در سال 2019 پیروز شدند . همچنین آن ها توانستند رکورد تعداد قهرمانی خود در این لیگ را با تیم های ملبورن ویکتوری ، مارکونی استالینز ، ملبورن جنوبی و سیدنی سیتی برابر کنند.

دربی های مهم :

F3 DerbySydney DerbyMelbourne Derby
Distance DerbyBig BlueOriginal Rivalry

 

تاریخ لیگ برتر استرالیا

قبل از تشکیل لیگ سری آ ، مسابقات کشوری به اشکال مختلفی وجود داشت و از مهمترین آن رقابت ها میتوان به  لیگ ملی فوتبال (NSL) اشاره کرد .پس از تایید  صلاحیت استرالیا برای حضور در جام جهانی فیفا 1974 ، لیگ ملی فوتبال این کشور تاسیس شد، در نهایت 14 تیم انتخاب شدند تا در مسابقات افتتاحیه NSL در سال 1977 شرکت کنند . NSL اما با افزایش روز افزون انتقال بازیکنان استرالیا به لیگ های خارج از کشور دچار کمبود حمایت مالی شد و رو به تنزل نهاد .

در آوریل 2003 ، دولت فدرال استرالیا کمیته ای مستقل جهت تحقیق در مورد اداره و مدیریت ورزش در استرالیا ، از جمله NSL ، تشکیل داد و در دسامبر همان سال، در گزارش این کمیته NSL   ورشکسته خوانده شد ، پس رئیس هیئت مدیره ورزش ، فرانک لاوی ، اعلام کرد که برای ایجاد یک رقابت ملی جدید ، یک کارگروه تشکیل خواهد داد تا  جانشین NSL شود .

اینگونه شد که لیگ سری آ در آوریل 2004 به عنوان جانشین NSL  اعلام شد و تاریخ شروع مسابقه برای آگوست 2005 تعیین گردید.

استادیوم ها :

 

استادیومشهر
Sydney Football StadiumSydney
Docklands StadiumMelbourne
Lang ParkBrisbane
Melbourne Rectangular StadiumMelbourne
Adelaide OvalAdelaide
Hunter StadiumNewcastle
Perth StadiumPerth

 هشت تیم بنیانگذار لیگ سری آ استرالیا :

نیوزلند نایتزآدلاید یونایتد
پرت گلوریسنترال کست مارینرز
کوئیزلند روارملبورن ویکتوری
سیدنی اف سینیوکاسل جتز

لوگو:

لوگوی لیگ سری آ استرالیا الهام گرفته از سه اصل مهم : انگیزه ، وحدت و انعطاف پذیری ست ، در ابتدا رنگ های آن از طیف رنگی تیم های شرکت کننده الهام گرفته شده بود اما در لوگوی جدید که ساحل سیدنی طراحی کرده ، رنگ‌ قرمز نشان خورشید, زمین و بیابان است و نوری که از مرکز لوگو ساطع می‌شود ،  فصل بهار و تابستان را نشان می‌دهد .  هشت شکل اطراف لوگو که به شکل طرح های روی توپ به نظر میرسند در واقع هشت باشگاه اصلی لیگ سری آ را تشکیل می‌دهند .