همایون شاهرخی : تیم ملی در گروه سختی قرار گرفته

آوریل 4, 2022
به گزارش تی وی تو و به نقل از فوتبالی ، همایون شاهرخی درباره هم‌گروهی تیم ملی فوتبال ایران با انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپا (برنده ولز – اسکاتلند یا اوکراین) در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت:
نباید به خودمان دروغ بگوییم. به اعتقاد من در گروه سختی هستیم. با دو تیم اروپایی بازی داریم. اروپایی‌ها قدرت بدنی خوب و تاکتیک پذیری بالایی دارند. خیلی‌ها می‌گویند آمریکا را می‌بریم اما فاصله حرف با عمل زیاد است. ما در گذشته با تیم‌های اروپایی و آمریکای جنوبی بازی کردیم. بازی با تیم‌های آمریکای جنوبی بهتر است چون تکنیکی هستند و قدرت بدنی کم‌تری دارند. در جام جهانی گذشته با آرژانتین خوب بودیم. پرتغال هم مثل تیم‌های آمریکای لاتین است و راحت‌تر با این تیم بازی کردیم.

او با تاکید بر این که ایران در گروه سختی قرار گرفته است اظهار کرد:

به اعتقاد شخصی من در گروه آسانی قرار نگرفتیم. هر کس می‌گوید راحت است، توجهی به رقیبان ما ندارد. اعتقاد شخصی من این است که نباید دل‌مان را به این مساله خوش کنیم که رقیب ما کیست. باید بهترین تدارکات را برای تیم ملی در نظر بگیریم که البته امکان پذیر نیست چرا که در ۲۰۰۶، با اختیار کاملی که دادکان به بنده داده بود تا بهترین تدارکات را در نظر بگیریم، باز هم هیچ تیمی با ما بازی نمی‌کرد.

سرمربی پیشین تیم ملی درباره دلایل امتناع کشورها از برگزاری بازی دوستانه با ایران گفت:

به خاطر تحریم بازی نمی‌کردند. مثلا اگر بخواهیم با برزیل بازی کنیم، اولا این تیم به ایران نمی‌آید. دوما چطور می‌توانیم پولی را به حساب این تیم منتقل کنیم. در نتیجه در آن مقطع هم هیچ‌کس به ایران نیامد. من در قرعه کشی هم با سرپرست ایتالیا صحبت کردم که گفت ما نمی‌توانیم به خاطر تحریم بازی کنیم. چون این مساله را خودم لمس کرده‌ام، می‌توانم بگویم کار سختی داریم. ما شعار می‌دهیم که امکانات و بازی خوب فراهم می‌کنیم اما در عمل خبری نیست.

شاهرخی با اشاره به مدیریت‌های کوتاه مدت در فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد:

الان فدراسیون فوتبال ایران به صورت سرپرستی و سه ماهه اداره می‌شود. من شناختی از ماجدی ندارم اما می‌دانم دو ماه دیگر نیست. وقتی مدیریت عوض شود، نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند و پاسخگو هم باشد. مدیر بعدی هم می‌آید و پنج ماه مدیریت می‌کند و می‌رود.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: تا ثبات مدیریت در ورزش و حمایت دولت را نداریم، مسملما نمی‌توانیم بازی تدارکاتی خوبی داشته باشیم. مگر این که بخواهیم با عراق و سوریه بازی کنیم. در نتیجه در شرایط کنونی مساله بازی‌های تدارکاتی اهمیت بسیاری دارد.

او با اشاره به نقل قول‌ها و محاسبات مبنی بر این که ایران می‌تواند آمریکا را ببرد، اظهار کرد:

ما نه طرفدار آمریکا هستیم و نه انگلیس. طرفدار فوتبالی هستیم که می‌تواند سازمان درستی داشته باشد. ما چشم‌مان را به چند دهه قبل و بردن آمریکا دوخته‌ایم که استیلی برای اولین و آخرین بار یک گل زد. مهدوی‌کیا هم یکی دیگر زد. ما این گل‌ها را دیدیم اما در نهایت باید با واقعیت کنار آمد. باید منطق داشت. می‌توانیم برویم به جام جهانی و خوب بازی کنیم. اگر نتیجه خوبی هم گرفتیم، خیلی بهتر می‌شود.

شاهرخی با اشاره به اظهارات نسنجیده در برخی محافل ورزشی گفت:

نباید از حالا بگوییم که می‌رویم از گروه‌مان صعود می‌کنیم. بعد با اکوادور بازی می‌کنیم و به یک چهارم نهایی می‌رویم. وقتی برای جام جهانی ۲۰۰۶ آماده می‌شدیم، احمدی‌نژاد گفت شنیده‌ام جزو هشت تیم برتر دنیا هستیم. گفتم آقای دکتر فوتبال دو قسمت دارد. یکی منطق و یکی هم اتفاقات فوتبال است. دادکان در حرف من پرید و گفت ما تقاضای برگزاری اردو در سوییس را کردیم اما می‌گویند به اردبیل برویم. احمدی‌نژاد الان نیست اما خدایش هست. او گفت هر جای دنیا می‌خواهید بروید اما سعی کنید اعتبار ایران و ایرانی حفظ شود. بعد هم علی آبادی گفت جناب سرهنگ حالا خوب شد؟ گفتم ما اردوی سوییس را خواسته بودیم. تیم ما در سوییس هم اردو زد اما دیدار دوستانه‌ای نداشتیم. حداقل من به یاد ندارم. شاید بازی کیلویی برگزار کردیم اما سنم یاری نمی‌کند که به یاد بیاورم.

او در واکنش به این که شاید هم‌گروهی ژاپن با اسپانیا و آلمان و همین‌طور کره با پرتغال و اروگوئه باعث شکل گیری این ذهنیت شده که ایران در گروه راحتی است، گفت:

ما اگر به اسپانیا و اروگوئه می‌خوردیم بهتر بود. حتی اسپانیا هم قدرت بدنی انگلیس و آلمان را ندارند. تیم ما مبتنی بر بازی قدرتی است. وقتی به حریفی بخوریم که از نظر قدرتی بهتر از ما است، کار مشکل می‌شود. ما فوتبال علی اصغری بازی می‌کنیم و شاید روی ضربات سر به گل برسیم. مقابل یک تیم گردن کلفت این احتمال به سفر می‌رسد و پایین می‌آید. اعتقادم این است که ایران با قد متوسطی که دارد مقابل تیم‌های بزرگ کار راحتی ندارد.